Press "Enter" to skip to content

ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସକାଳୁ ଉଠି ଏହି ୪ଟି କାମ କରନ୍ତୁ, ତୁରନ୍ତ ହୋଇଯିବେ କୋଟିପତି

ସକାଳୁ ଉଠି ଏହି ୪ଟି କାମ କଲେ ହୋଇଯିବେ କୋଟିପତି

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରଚିତ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ନୀତି ଗ୍ରନ୍ଥ ଅଟେ । ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବନକୁ ସଫଳ ଓ ସୁଖମୟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପଦେଶ ଦିଆ ଯାଇଛି । ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥର ମୂଳ ଲକ୍ଷ ହେଉଛି ମାନବ ସମାଜକୁ ଉଚିତ ଶିକ୍ଷା ଓ ଉଚିତ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇବା । କହିବାକୁ ଗଲେ ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ଜ୍ଞାନୀ ପୁରୁଷ ଥିଲେ । ଏମିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କୁହାଯାଇଥିବା କିଛି ନୀତି ନେଇ ଆସିଛୁ । ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସଫଳ କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ବି ସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ତ କାମ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସମସ୍ତ କାମ ବିଷୟରେ କହିଦେଉଛୁ ।

ଘରକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା

ଘରକୁ ସବୁବେଳେ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବି ସେହି ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବି ରହିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଘରକୁ ସଫା ରଖିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ଵାରକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରୁ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ଵାରକୁ ସବୁବେଳେ ସଫା ରଖନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ଓ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଘରକୁ ପୋଛୁଥିବା ସମୟରେ ସେଥିରେ ପକାଇ ଘରକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏହିଭଳି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରି ନ ଥାଏ ।

ଘରକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ଗାଧୋଇବା

କେତେକ ମହିଳାମାନେ ଘରକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଯାହାକି ଭୁଲ ଅଟେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ଘରକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ହିଁ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ ।

ଖାଦ୍ୟ ତିଆରି ପୂର୍ବରୁ ଗାଧୋଇବା

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଖାଇବା ତିଆରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା ଦ୍ଵାରା ଭରପୁର ହୋଇଥାଏ ।

ତୁଲସୀ ଗଛର ପୂଜା

ସବୁଦିନ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଘରର ତୁଲସୀ ଗଛର ପୂଜା ଅବଶ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ତୁଲସୀ ଗଛ ସାମ୍ନାରେ ଦୀପ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ ।

ଭଗବାନ ନିକଟରେ ଭୋଗ ଲଗାଇବା

ମହିଳାମାନେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ କି ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଦେବୀ ଦେବତାମାନେ ବି ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ପରେ ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡାଇବା

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେବେ ବି ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅସ୍ତ ପରେ ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡାଇବା ଦ୍ଵାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାଗି ଯାଆନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ କେସକୁ ବାନ୍ଧି ଶୋଇବା ଉଚିତ । ଏହିଭଳି ନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.