Press "Enter" to skip to content

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ଆଦୌ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ନଚେତ ପରେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ବର୍ବାଦ

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ଆଦୌ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ନଚେତ ପରେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ବର୍ବାଦ

ବନ୍ଧୁଗଣ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ର । ଯେଉଁଥିରେ ଜୀଵନ କୁ ସୁଖମୟ କରିବା ପାଇଁ ନୀତି ନିୟମ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମନୁଷ୍ୟ କୁ ଜୀଵନ ର ସବୁ ବ୍ୟବହାରିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ । ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ସେ ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଓ ନୀତି ଦ୍ୱାରା ଚନ୍ଦ୍ରଗୁପ୍ତ ଙ୍କୁ ରାଜା କରି ପାରିଥିଲେ । ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କର କିଛି ଏପରି ନୀତି ଯାହା ଆମ ଜୀବନର କୌଣସି ନା କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କାମ ଆସି ପାରିବ ।

ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଏହି ଭଳି କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି । ବିବାହ ବିଷୟ କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣିତ । ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ବିବାହ କୁ ବହୁତ ଶୁଭ ଏବଂ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୁହାଯାଏ । ଏବଂ ନାରୀ ମାନଂକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ବି ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ସ୍ଵୟଂ ଈଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଏହି ଭଳି କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି । ବିବାହ ବିଷୟ କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣିତ । ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ବିବାହ କୁ ବହୁତ ଶୁଭ ଏବଂ ଅତି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କୁହାଯାଏ । ଏବଂ ନାରୀ ମାନଂକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ବି ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ସ୍ଵୟଂ ଈଶ୍ୱର ମଧ୍ୟ ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ସୃଷ୍ଟି ର ଏହା ଏକ ଏଭଳି ରଚନା ଯାହାକୁ କେହି ବୁଝି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତାଙ୍କ ମନରେ କେତେବେଳେ କଣ ସବୁ ଚାଲି ଥାଏ ତାର ସୂଚନା କାହାକୁ ନ ଥାଏ । ନାରୀର ମନର କଥା କେବଳ ନାରୀ ହିଁ ଜାଣିଥାଏ । ଜଣେ ନାରୀ ଘରକୁ ସ୍ୱର୍ଗ କରି ପାରେ ଏବଂ ନର୍କ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଆମ ଧର୍ମ ରେ ନାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଘରେ ନାରୀ ର ଅପମାନ ହୁଏ ସେ ଘରୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି । ତେଣୁ ଉଚିତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ବିବାହ କେବଳ ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ଭିତରେ ନୁହେଁ ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବିବାହ ରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ସହ ବିବାହ କଲେ ଜୀବନ ସୁଖ ମେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଖରାପ ବ୍ୟକ୍ତି ସହ ବିବାହ କଲେ ଜୀବନରେ ଦୁଃଖ ର ଲହରୀ ଆସିଯାଏ । ତେଣୁ ବିବାହ ସର୍ଵଦା ଭାବି ଚିନ୍ତି ଏବଂ ସତର୍କତା ର ସହିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏପରି କିଛି ନାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଭୁଲ ରେ ବି ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ତେବେ ସେ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନେ କିଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିନେବା ।

୧- ପ୍ରଥମ ରେ ହେଉଛି ଅବିବାହିତ ସ୍ତ୍ରୀ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏକ ପୁରୁଷ କୁ କେବେବି ଅବିବାହିତ ନାରୀ ସହିତ ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏହାକୁ ପାପ ର ସ୍ଥାନ ଦିଆ ଯାଇଛି । ସର୍ଵଦା ବିବାହ ପରେ ହିଁ ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ । ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅବିବାହିତ ନାରୀ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଛି । ତେବେ ତାକୁ ସେହି ନାରୀ ସହିତ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

୨- ଦ୍ୱିତୀୟ ରେ ହେଉଛି ବିଧବା ସ୍ତ୍ରୀ । ବିଧବା ସ୍ତ୍ରୀ ସହିତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି କିଏ ଭୁଲ ରେ ରଖେ ତେବେ ତାକୁ ତା ସହିତ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ରେ ଏହାକୁ ଘୋର ପା-ପ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

୩- ତୃତୀୟ ରେ ହେଉଛି ଵ୍ରହ୍ମ ଚାରୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ । କୌଣସି ବି ସ୍ତ୍ରୀ ଯଦି ଵ୍ରହ୍ମ ଚାରିଣୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ତପସ୍ୟା କରୁଥାଏ ତେବେ ତାହା ସହ କେବେବି ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ତାର ସାଧନା ଭଙ୍ଗ ହୁଏ ଏବଂ ଆପଣ ପା-ପି ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି ।

୪- ଚତୁର୍ଥ ରେ ହେଉଛି ବନ୍ଧୁ ର ସ୍ତ୍ରୀ । ନିଜ ବନ୍ଧୁ ର ପତ୍ନୀ ବିଷୟରେ ଖରାପ ଚିନ୍ତା ଧାରା ରଖିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବା ପାପ ଅଟେ । ଏହା ନିଜ ବନ୍ଧୁ ସହ ବିଶ୍ୱାସ ଘା-ତ-କ-ତା ମଧ୍ୟ ।

୫-ପଞ୍ଚମ ରେ ହେଉଛି ଶିଷ୍ୟ ର ପତ୍ନୀ । ଗୁରୁ ଏବଂ ଶିଷ୍ୟ ର ସମ୍ପର୍କ ସବୁଠୁ ପବିତ୍ର ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ । ତେଣୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ପାପ କୁ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ନିଜ ଶିଷ୍ୟର ପତ୍ନୀ ଙ୍କ ସହ ଶା-ରୀ-ରି-କ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ମହାପାପ ଅଟେ ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ପୋସ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିବେ ଓ ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଧନ୍ୟବାଦ

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.