Press "Enter" to skip to content

LIC ଆଣିଛି ନୂଆ ପଲିସି,ମାତ୍ର ୧୨୧ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ମିଳିବ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

LIC ଆଣିଛି ନୂଆ ପଲିସି,ମାତ୍ର ୧୨୧ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ମିଳିବ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ବନ୍ଧୁଗଣ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ତରଫରୁ କେତେକ ଖାସ ପଲିଶି ସମୟ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜୀବନ ପଲିଶି ତଥା LIC ତରଫରୁ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖାସ ସ୍କିମ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି । ଏହି ସ୍କିମ ଅନୁସାରେ ମାତା ପିତାଙ୍କୁ ଝିଅର ପାଠ ପଢା ଓ ତାଙ୍କ ବିବାହର ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜିଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ପଲିଶି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପଲିଶି ବିଷୟରେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ପଲିଶିର ନାମ ହେଉଛି କନ୍ୟାଦନ ପଲିଶି । ଏହି ସ୍କିମ ଅନୁଯାଇ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଦିନକୁ ୧୨୧ ଟଙ୍କା ତଥା ମାସକୁ ମାତ୍ର ୩୬୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ହେବ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ପଲିଶି ପୂରଣ ହୋଇଯିବ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏକା ସହ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ।

ଏହି ପଲିଶିର ଆରମ୍ଭ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ହୋଇଛି ଓ ବହୁତ ଲୋକ ନିଜ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପଲିଶି ନେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟ ପାଇଁ କିଛି ପଲିଶି ନେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତା ହେଲେ ଆପଣ ଏହି ପଲିଶି ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିପାରିବେ ।
୧. ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ପଲିଶିର ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଏହି ପଲିଶି ମାତ୍ର ୨୫ର ପ୍ଳାନ ୨୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି । ହେଲେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରିମିୟମ କେବଳ ୨୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭରିବାକୁ ହେବ ।

୨. ଯଦି ପଲିଶି ଭରିବା ସମୟରେ ବିମାଧାରକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ ତା ହେଲେ ପରିବାରକୁ କୌଣସି ପଲିଶି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

୩. ଝିଅର ପଲିଶି ଭରିବାର କିଛି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ଓ ପଲିଶିର ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଲଗା ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ପଲିଶିକୁ ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଆଯାଇପାରିବ । ମାସକୁ କେବଳ ୩୬୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପଲିଶିକୁ କମ ବା ଅଧିକ ପ୍ରିମିୟମରେ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ ।

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ କନ୍ୟାଦାନ ପ୍ରିମିୟମ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ କମ ସେ କମ ୩୦ ବର୍ଷ ହେବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଓ ଝିଅର ବୟସ କମ ସେ କମ ୧ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ । ତା ହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ନିଜ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏହି ପଲିଶି ନିଶ୍ଚୟ ନିଅନ୍ତୁ ଓ ଆଜୀବନ ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତୁ, ତେଣୁ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଏହି ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଖବର କିପରି ଲାଗିଲା ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.