Press "Enter" to skip to content

ଏହି ସହରରେ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି, କାରଣ ଏହା ହେଉଛି

ଏହି ସହରରେ ଭାଇଭଉଣୀମାନେ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି, କାରଣ ଏହା ହେଉଛି |

ଆମ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରନ୍ତି | ଛତିଶଗଡର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ପରମ୍ପରାଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଅଲଗା |

ଆମ ଦେଶର ଅନେକ ଜାତିର ଏପରି ଏକ ବିଚିତ୍ର ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଛତିଶଗଡର ସମଗ୍ର ଆଦିବାସୀ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରନ୍ତି | ଆମ ଦେଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରନ୍ତି |

ଛତିଶଗଡର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ପରମ୍ପରାଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଅଲଗା | ଆମ ଦେଶର ଅନେକ କୁ ଜାତିର ଏପରି ଅଦ୍ଭୁତ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଛତିଶଗଡର ସମଗ୍ର ଆଦିବାସୀ ସମାଜରେ ଏକ ସମାନ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ କରନ୍ତି |

ଛତିଶଗଡର ବସ୍ତରର କଙ୍ଗର ଉପତ୍ୟକା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଧୁରୱା ଜାଟ୍ର ଲୋକମାନେ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହରେ ନିଆଁକୁ ବିଚାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଜଳକୁ ବିଚାର କରନ୍ତି। ଏହି ସମାଜରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ସେମାନଙ୍କ ଘର ସେମାନଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ଝିଅ, ସେମାନଙ୍କ ମାମୁଁଙ୍କ ପୁଅ ସହିତ ବିବାହ ହୁଏ |

ଏହା ସହିତ, ଯଦି କେହି ଏପରି କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର ପ୍ରଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର ପ୍ରଥା ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

More from ଅଜବ ଗଜବMore posts in ଅଜବ ଗଜବ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.