Press "Enter" to skip to content

କେଉଁ ପଶୁ କେବେ ବି ବେକ ଉଠାଇ ଆକାଶକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ? ଆପଣ ଏହି IAS GK ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି?

କେଉଁ ପଶୁ କେବେ ବି ବେକ ଉଠାଇ ଆକାଶକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ? ଆପଣ ଏହି IAS GK ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି?

ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ (ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍) ପରୀକ୍ଷା 2020 (UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା 2020) ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (ୟୁପିଏସି) ଦ୍ୱାରା 8 ଜାନୁୟାରୀ 2021 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବାର ବହୁତ କଷ୍ଟକର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି | ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ କୋଟ ଆଧାରିତ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କଠାରୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଚାଲିବ ଏବଂ ଶେଷ କାଗଜ 17 ଜାନୁଆରୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରୀକ୍ଷା (IAS ସାକ୍ଷାତକାର) ପାଇଁ ଡକାଯାଏ | ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରର ଆଲୋଚନା ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ରହିଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାରର ମନହୀନ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିଷୟ ନୁହେଁ | ତେବେ ଯଦି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିପଜ୍ଜନକ UPSC ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁ, ଆପଣ ସେଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ କି? ଦେଖା ଯାଉ

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | କେଉଁ ପଶୁ କେବେ ଆକାଶକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ?

ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି: ଘୁଷୁରି, ଏହା ଏକ ପଶୁ ଯାହା ବେକକୁ ଉଠାଇ ଆକାଶକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ସେମାନଙ୍କ ବେକର ମାଂସପେଶୀର ଗଠନ ଏପରି ଯେ ସେମାନେ ବେକକୁ ଉପରକୁ ଠିଆ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ସୁଆରୋ ଆଖିର ଆଲୋକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଫିଙ୍ଗ୍ ଶକ୍ତି ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେବ ଯେ ଘୁଷୁରିମାନେ ବହୁତ ସ୍ମାର୍ଟ ପ୍ରାଣୀ | କୁକୁର ଅପେକ୍ଷା ଚତୁର ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଭୂମି ଖୋଳୁଥିବାଦେଖାଯାଏ l

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ବନ୍ଧର ନାମ କ’ଣ?

ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି – ହିରାକୁଦ୍ ଡ୍ୟାମ୍ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ହସିବା ଗ୍ୟାସର ରାସାୟନିକ ନାମ କ’ଣ?

ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ନାଇଟ୍ରସ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ଟ୍ରେନରେ ସମୁଦାୟ କେତେ ଗିଅର ଅଛି?

ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି- 32 ଗିଅର୍ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ କ’ଣ?

ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି- ଜି.କେ.ର ବନ୍ଧୁ ଶ୍ରୀ ଦାମୋଦରଦାସ ମୋଲଚାନ୍ଦ ମୋଦୀ l

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନୋତର ଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.