Press "Enter" to skip to content

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ- ପୋଲିସ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫୁଲ ଫର୍ମ କ’ଣ? ୟୁନିଫର୍ମକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ଜରୁରୀ

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ- ପୋଲିସ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫୁଲ ଫର୍ମ କ’ଣ? ୟୁନିଫର୍ମକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ଜରୁରୀ |

କେନ୍ଦ୍ର ଜନସେବା ଆୟୋଗ (ୟୁପିଏସସି) ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖା କାଗଜ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଇନ୍ଦ୍ରିୟ ହରାଇଥିଲେ କାରଣ କାଗଜ ବହୁତ କଠିନ ଥିଲା | ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ | UPSC ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୁଝିଥିବେ ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା କେତେ କଷ୍ଟକର | ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ପରି, UPSC ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ |

UPSC ସାକ୍ଷାତକାରରେ,ଆଇକିଉ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଏତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଯେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମଧ୍ୟ ବୁ not ନ୍ତି ନାହିଁ | ତାଙ୍କୁ ପରିସ୍ଥିତି ଭିତ୍ତିକ କିମ୍ବା ପଜଲ୍ ଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ | ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରର କିଛି ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରଶ୍ନ କହୁଛୁ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ | ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ଜି.କେ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଉପଯୋଗୀ ହେବ l

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ଯଦି ତୁମେ ଏକ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଅ, ଆଦିବାସୀମାନେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବେ, ଯଦି ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ବନ୍ଧ କିପରି ନିର୍ମାଣ ହେବ?

ଉତ୍ତର: ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ IAS ପ୍ରାର୍ଥୀ ପଚାରିଥିଲେ, ସେ ଏହାକୁ ଅତି ଚତୁରତାର ସହ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି- ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏକାଠି ହେବା ଉଚିତ୍। ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇପାରିବ ଯେ ଡ୍ୟାମ୍ ପାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳିବ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | POLICE ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ କ’ଣ?

ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉତ୍ତର: ପୋଲିସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ଅଛି – ପୋଲିସ୍ – Publice Officer For Legel Investigation And Criminal Emergency.

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ହଜାରେ ବର୍ଷ ଧରି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର: ମହୁ, ମହୁମାଛି ମହୁ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ବହୁ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ହଜାରେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇ ପାରିବେ | ଏଥିରେ କୌଣସି ଗନ୍ଧ ନାହିଁ | ଗାଁରେ, ମହୁ ଯେତେ ପୁରୁଣା, ସେତେ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଗୁଣବାନ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ | ଯଦି ଆମେ ରକ୍ତ ଫୁଟାଇବା ତେବେ କ’ଣ ହେବ?

ଉତ୍ତର ଦିଅ ଏହା ଏକ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଯଦି ରକ୍ତ ଫୁଟାଯାଏ ତେବେ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଜଳ ବାଷ୍ପୀଭୂତ ହେବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ରକ୍ତ ଚକୋଲେଟ୍ ପରି ମୋଟାହୋଇଯିବ l

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଉତ୍ତର ଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.