Press "Enter" to skip to content

କେଉଁ ଜିନିଷରେ ଅନେକ କଣା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ଅଟକି ରୁହେ ? ୯୯% ଲୋକ ଫେଲ୍ IAS Question

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ। ଆମେ ଆଜି କିଛି କଷ୍ଟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଣା ଅଜଣା ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ IAS ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ବିଷୟ ରେ ଆଲୋଚନା କରିବା। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡ଼ିକ ର ଉତ୍ତର ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ପାଠ ପଢ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସଠିକ ଦେଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡ଼ିକ ସେତେ ସହଜ ହୋଇନଥାଏ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକ UPSC ବା IAS , IPS ଇଣ୍ଟରଭିଉ ପରୀକ୍ଷା ରେ ପଚାରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ ଆଲୋଚନା କରିବା।

ପ୍ରଶ୍ନ ୧- ଆପଣ କେବଳ 2ର ପ୍ରୟୋଗ କରି 23 କେମିତି ଲେଖି ପାରିବେ ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି- 22 + 2/2

ପ୍ରଶ୍ନ୨- ମନୁଷ୍ୟର ଗୋଟିଏ ଆଖିର ଓଜନ କେତେ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ ?
ଉତ୍ତର: ମାତ୍ର 8 ଗ୍ରାମ ।

୩- ଯଦି ଆପଣ ଆଇଆଇଟିର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଅଟନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କାହିଁକି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂକୁ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ କାହିଁକି IAS – IPS ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି?
ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର: ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ହେଉଛି ମେରୁଦଣ୍ଡ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଶାସନ କରୁ।

ପ୍ରଶ୍ନ ୪- ଯଦି ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ କାଶ୍ମୀରରେ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ କ’ଣ କରିବେ?
ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର: ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ମୋର ପ୍ରୟାସ ହେବ କି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୀବନ୍ତ ଧରା ପଡନ୍ତୁ ତେଣୁ ତାହା ନ୍ୟାୟିକ ଅଧୀନରେ।ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ୫- ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା ସେମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛି, ଆମେ ବ୍ରହ୍ମୋସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରପ୍ତାନି କରୁଛୁ। ଆମେ ଏହା କରିବା ଉଚିତ କି?

ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର: ହଁ, କାରଣ ଏହା ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନୀତିକୁ ମଜବୁତ କରିବ। ଆମେ ନିଜେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀ କକରୁଥିବା ଟପ ୫ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଛୁ ଏମିତିରେ ଆମେ ଏହାକୁ ରପ୍ତାନି କରିବା ଓ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ନିଜେ ତିଆରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆମର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ପ୍ରଶ୍ନ ୬- ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେବା ଠିକ୍ କି?
ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର: ଏହା ସମାଧାନ ନୁହେଁ। ପ୍ରକୃତରେ, ପ୍ରମାଣ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ, ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିପାରେ। ଆମର ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ସମାଜରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବ କାରଣ ବଳାତ୍କାରର ଅଭିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମାଜରୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଶ୍ନ୭: ଏମିତି କେଉଁ ଦେଶ ଯେଉଁଠି ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବା ମନା ?
ଉତ୍ତର: ନୋର୍ଥ କୋରିଆରେ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ମନା । ସେଠାରେ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧି ଧରା ପଡିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ୮: ଏମିତି କେଉଁ ଜିନିଷ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ କଣା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାଣିକୁ ଅଟକି ଦେଇଥାଏ ?

ଉତ୍ତର: ସ୍ପଞ୍ଜ

ପ୍ରଶ୍ନ୯: ଏମିତି କେଉଁ କାମ ଯାହା ସାରା ଦୁନିଆରେ କେବଳ ରାତିରେ କରନ୍ତି ?
ଉତ୍ତର: ନିଦ ବା ଶୋଇବା କାମ ଦୁନିଆରେ ସମସ୍ତେ ରାତିରେ କରନ୍ତି ।

ପ୍ରଶ୍ନ ୧୦ – କେଉଁ ପକ୍ଷୀ ନିଜ ଛୁଆ କୁ କ୍ଷୀର ଦିଏ ?
ଉତ୍ତର – ବାଦୁଡି

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

More from EducationMore posts in Education »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.