Press "Enter" to skip to content

ସିଗାରେଟ କୁ ଓଡ଼ିଆରେ କଣ କୁହାଯାଏ ? 99% ଲୋକ ଫେଲ୍ -IAS Question

ସିଗାରେଟ କୁ ଓଡ଼ିଆରେ କଣ କୁହାଯାଏ ? 99% ଲୋକ ଫେଲ୍ -IAS Question

IAS ପରୀକ୍ଷାରେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ସବୁ ପଚରା ଯାଏ ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଖରାପ କରିଦେବ।IAS ପରୀକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ଡକାଯାଏ। IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତାହା ହେଉଛି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ।

ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାର ହେଉଛି ସମ୍ମାନଜନକ ନାଗରିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ,ଯାହା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସି ହାର ମାନନ୍ତି।IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ଏପରି କିଛି ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ନ୍ତି।

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ ର ଉତ୍ତର ଗୁଡିକରେ
ଯଦି ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ।ଆସନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଲୁହା କିପରି ତିଆରି ହୁଏ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ଲୋକମାନେ ଖଣିରୁ ଲୁହା ତିଆରି କରନ୍ତି।ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହା ପୃଥିବୀରୁ ଏକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ବାହାର କରାଯାଇଛି ।ଏହା ପୃଥିବୀର ଚତୁର୍ଥ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଚୁର ଖଣିଜ ଅଟେ।

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ- ଆପଣଙ୍କ ପକେଟରେ 5 ଟି ଚକୋଲେଟ୍ ଅଛି, ଯଦି ଆପଣ ଦୁଇଟି କାଢ଼ିଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କେତେ ଚକୋଲେଟ୍ ବାକି ଅଛି?

ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବହୁତ ସରଳ। ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଜାଣିବେ।ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପାଞ୍ଚ”, କାରଣ ପକେଟରେ ପାଞ୍ଚଟି ଚକୋଲେଟ୍ ଅଛି, ଯଦିଓ ଆମେ ଦୁଇଟି କାଢିଥାଉ, ଆମ ପାଖରେ କେବଳ 5 ଟି ଚକୋଲେଟ୍ ବାକି ରହିବ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଦୁନିଆର କେଉଁ ପ୍ରାଣୀର 3 ଟି ଆଖି ଅଛି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ତୁଆଟାରା। ହଁ, ତୁଆଟାରା ହେଉଛି ଏକ ପଶୁ ଯାହାର 3 ଟି ଆଖି ଅଛି। ଏହି ପ୍ରାଣୀ କେବଳ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମିଳିଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଏ ଅଫିସରେ ରହିପାରିବ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ରାଜ୍ୟପାଳ”

ପ୍ରଶ୍ନ- ଓଡ଼ିଆ ରେ ସିଗାରେଟ୍ କୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?

ଉତ୍ତର- ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢ଼ିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କହିବୁ। ସିଗାରେଟ୍ ଓଡ଼ିଆରେ “ଧୂମପାନ ଦଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଏ।

ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁଠାରେ ଦିନର ଆଲୋକରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ କିଛି ଦେଖିପାରୁନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର- “ଅନ୍ଧକାର” ରେ

ପ୍ରଶ୍ନ- ଜଣେ ମହିଳା 1935 ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 1935 ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଯେତେବେଳେ ମଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ 70 ବୟସ ହୋଇଥିଲା?

ଉତ୍ତର- ଯେହେତୁ ଆପଣମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢ଼ିବା ପରେ, ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା 1935 ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 1935 ରେ ମରିଗଲେ, ତାଙ୍କୁ 70 ବର୍ଷ କିପରି ହୋଇପାରେ? ଯଦି ତୁମେ ଟିକିଏ ମନ ସହିତ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ନିଜେ ଦେଇପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କହିବା, କାରଣ 1935 ହେଉଛି ଏକ ରୁମ୍ ନମ୍ବର। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି।

IAS ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ରଶ୍ନ- କଦଳୀ ଖାଇବା ପରେ ଜାପାନର ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ଅତି ସରଳ ଉତ୍ତର “ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି।”

ପ୍ରଶ୍ନ- ପାଣି ଗରମ କରାଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଗରମ ନଥିବା ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଥିବା ପଦାର୍ଥର ନାମ କଣ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

More from EducationMore posts in Education »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.