Press "Enter" to skip to content

IAS ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ ; କେଉଁ ଜିନିଷର ଛାଇ ନଥାଏ? 99% ଲୋକ ଫେଲ୍ – odianews

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛୁ 10 ଟି ଟପ୍ IAS ପ୍ରଶ୍ନ।ଆଜିର ସମୟରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି।ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିବେ ଯେ ଏଥିରେ କେତେ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। IAS ହେବାକୁ ହେଲେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ। UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଏହି ପରୀକ୍ଷା କଷ୍ଟକର ହେବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ।

UPSC ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହା ପରୀକ୍ଷକଙ୍କ ମନକୁ ବୁଲାଇଥାଏ। ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ପଟ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ IQ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏପରି କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥାଏ।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ସାକ୍ଷାତକାରର କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ GKର ଜ୍ଞାନକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା।

୧) ପ୍ରଶ୍ନ- ହାତୀର ଓଜନ କେତେ?

ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ନଲେଜରୁ ଆସିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ହାତୀମାନଙ୍କର ଓଜନ ହାରାହାରି 5000 କିଲୋଗ୍ରାମ।ଆଫ୍ରିକୀୟ ହାତୀମାନଙ୍କର ଓଜନ 6000 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।ହାତୀଟି ଯୌବନରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ଓଜନ 2000 କିଲୋଗ୍ରାମରୁ 6500 କିଲୋଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ।

୨) ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ଗ୍ରହରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଛି?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ବୃହସ୍ପତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ 2009 ମସିହାରେ ବୃହସ୍ପତି ଅର୍ଥାତ୍ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହରେ ସମୁଦାୟ 63 ଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ଚନ୍ଦ୍ର ଆବିଷ୍କାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

୩) ପ୍ରଶ୍ନ- ବୁଣାକାର ନିଜ ପାଇଁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ କି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପାଇଁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ?
ଉତ୍ତର: ମୃତ୍ୟୁ ଶଯ୍ୟା ଉପରେ ପଡୁଥିବା କପଡ଼ା, କଫିନ୍

୪) ପ୍ରଶ୍ନ- ବଡ଼ି ବିଲ୍ଡର ଗ୍ରେଟ ଖଲିଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର- “ଦିଲୀପ ସିଂ ରାଣା” ହେଉଛି ଗ୍ରେଟ ଖଲିଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ

୫) ପ୍ରଶ୍ନ- ସରକାର କେତେବେଳେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି?

ଉତ୍ତର- ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ, ବୋଧହୁଏ ତୁମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ ଯେ ସରକାର କିପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କହିବା। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସରକାର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଏକ ସରକାରୀ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଛି, ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାରାଙ୍କ ସମସ୍ତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସରକାରଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି। ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଲାଇସେନ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ।ଏହିପରି, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବିତର୍କ ହୁଏ ସରକାର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି।

୬) ପ୍ରଶ୍ନ- ପରମବୀର ଚକ୍ରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କେବେ ଥିଲା?
ଉତ୍ତର- ପାରମବୀର ଚକ୍ର 26 ଜାନୁଆରୀ 1950 ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୭) ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଅବଧି ଅଛି?
ଉତ୍ତର: ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ମହାଭାରିଆ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଘଟିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ ଯେ ମହାଭାରୀ ମଧ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।ହଁ, ମଣିଷ ବ୍ୟତୀତ ଶିମ୍ପାଞ୍ଜି, ହାତୀ, ବିଲେଇ ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ସ ଏକ ବଡ଼ ଅବସାଦର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ।

୮) ପ୍ରଶ୍ନ- ଏମିତି କ’ଣ ଅଛି ଯାହାର ଛାଇ ନାହିଁ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ସଡକ” , ରାସ୍ତାର ଛାଇ ନାହିଁ।

୯) ପ୍ରଶ୍ନ- ଛୁଞ୍ଚି ଉପରେ ଏକ ଛୁଞ୍ଚି ଅଛି ଏବଂ ତିଆରି ହେବାକୁ ଥିବା ରିଙ୍ଗ ସଂଖ୍ୟାରେ ମିନିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ବାକି ଅଛି, ମୋତେ କୁହ ଘଣ୍ଟା କେତେ ସମୟ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଘଣ୍ଟା 9:50 ରେ ଅଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ 10 ମିନିଟ୍ 10 ଟା ବାଜିବାକୁ ବାକି ଅଛି।

୧୦) ପ୍ରଶ୍ନ- ଆଠକୁ ଆଠ ଥର ଲେଖିବ ମିଶେଇବ ଉତ୍ତର ଏକ ହଜାର ଦେବ, କୁହ କିପରି?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, 888 + 88 + 8 + 8 + 8 = 1000

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

More from EducationMore posts in Education »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.